Takım Elbise Tarihi

Erkek giyiminin vazgeçilmezi kabul edilen takım elbise önce İspanya’da kullanılmaya başlandı; sonra oradan tüm Avrupa’ya yayıldı. Pantolon, yelek ve ceketin aynı kumaştan olması 1860’larda ilgi görmeye başladı.

Aradan otuz yıl geçtiğinde ise takım elbise artık iş hayatının gerekliliklerinden oldu. Düğmelerin açılmış veya kapanmış olması saygı ve görgü ifadesi olarak değerlendirilmeye başlandı.

Başlangıçta asilzadeler ve aristokratların kullandığı takım elbise, daha sonra orta sınıftaki erkeklerin de onlara benzemek, beyefendi gibi görünmek istemeleri nedeniyle yaygınlaştı. Böylece takım elbise erkek giyiminde sadeliği ve ciddiyeti getirdi.

Sanayi devrimi, ticaretin gelişmesi ve kent yaşamı yeni bir hayat tarzı yaratırken erkek giysilerinde bugünkü anlamda takım elbise modasında köklü değişimler yaşanmadı. Devlet kurumlarında koyu renkli takım elbise, özel davetlerde smokin giyilmesi geniş kitleler tarafından kabul gördü.

Bu haliyle takım elbise bir anlamda tarihteki aristokrat ayrımcılığını ortadan kaldırdı.

Erkeğe ciddi bir hava veren takım elbise bu yönüyle hayatın her alanında tercih ediliyor. Kendisine değer veren, karşısındakine özen ve saygı gösteren erkeklerin vazgeçilmezi olarak zamana karşı önemini azaltmadan sürdürüyor.

Comments are closed.