Damatlık Seçiminde Nelere Dikkat Edilir?

Erkeği yeni bir hayata hazırlayacak olan günün yıldızı durumundaki damatlıklar üç çeşittir:

  1. Takım Elbise
  2. Smokin
  3. Frak

Takım Elbise:

Damatlar takım elbisede genel olarak siyah rengi tercih etse de aslında renk skalası oldukça geniştir. Siyah yerine füme, gri, lacivert, bej ve mavi rengi tercih edenlerin sayısı azımsanmayacak bir rakamdadır. Takım elbiseyi tamamlayan unsurların seçimi de titizlik gerektirir. Kravatın rengi ve şekli, cebe konulan mendil veya çiçeğin rengi çok önemlidir. Kravat seçerken damadın omuz genişliği ve boy uzunluğu göz önüne alınır. Eğer geniş omuzlara sahipse, uzun boylu ise ince bir kravat tercih edilmemelidir. Kravatın rengi ile mendil veya çiçek aynı renkte olmalıdırlar. Hatta renk seçiminde gelin buketi veya kuşağı gibi bir tamamlayıcı unsur ile uyumlu olması sağlanabilir. Gömlek tek renk olmalı, beyaz ve beyazın tonları tercih edilmelidir. Kol düğmeleri gömleğe şıklık katar.

Smokin:

Smokin seçiminde genel olarak iki renk öne çıkmaktadır. Siyah smokini herkes rahatlıkla giyebilecekken, geniş omuzlu ve uzun boylu erkekler beyaz smokini tercih edebilir. Smokinin içine yelek ve kuşak giyip giymemek, damadın karın bölgesine göre seçilmelidir. Göbekli erkekler smokin içine yelek giymekten  kaçınmalı, kusurları kapatabilen siyah renkte kuşağı tercih etmelidir. Ancak  burada dikkat edilecek husus kuşak kalınlığıdır. Gereğinden fazla kalın veya kısa olan kuşak smokinin görüntüsünü bozabilir. Smokinin içerisine beyaz gömlek seçin, düğmelerinin de siyah veya beyaz olmasına dikkat edin. Bazen düğme kenarlarında siyah şerit ile gömleğe hareket katılabilir.

Frak:

Zayıf ve uzun boylu damatlara frak çok yakışır. Tabii burada düğünün yapıldığı mekan da önemli. Mesela bir kır düğünü yapıyorsanız, bu atmosfere frak çok uyacaktır. Frak seçiminde de yelek ve kuşağın seçimi smokindeki gibidir. Yani göbekli erkeklerin yelek giymekten kaçınması, uygun kalınlıkta siyah bir kuşağı tercih etmeleri önerilir. Seçilecek gömleğin beyaz ve tonları olması gerekmektedir

Comments are closed.